Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pacjent nie musi się przygotowywać w żaden specjalny sposób do wizyty, warto jednak założyć wygodny i lekki strój, który nie będzie krępował ruchów podczas badania lub terapii.

W naszych gabinetach zadbaliśmy o miejsce do przebrania i skorzystania z jednorazowego stroju (spódniczki ginekologicznej oraz klapek). Nasze fizjoterapeutki  zadbają o to, aby każda Pacjentka i każdy Pacjent czuli się komfortowo, a panująca atmosfera podczas wizyty była przyjazna.

  • Na początku fizjoterapeutka przeprowadza wnikliwy wywiad, by zapoznać się z problemem z jakim Państwo przybyliście do REFEMA Clinic. Zapyta o występujące dolegliwości, ich lokalizację i nasilenie, ich dotychczasową diagnozę lub proces leczenia. dotyczący różnych aspektów życia np. ilość ciąż/porodów, częstotliwość mikcji/defekacji, ilość przyjmowanych płynów, aktywność seksualna, przeprowadzane operacje, choroby, przyjmowane leki.

  • Niektóre pytania mogą wydawać się Państwu bardzo osobiste. Warto jednak pamiętać, że im lepiej fizjoterapeutka zapozna się z Państwa sytuacją, tym skuteczniejszej pomocy będzie mogła udzielić, planując dalszą terapię.

  • Kolejnym etapem jest badanie fizykalne: ocena postawy ciała oraz wzorców ruchowych miednicy, kręgosłupa, ocena bólu, czucia itp. Badanie przeprowadzane jest w pozycji na stojąco, na siedząco oraz w ruchu. Fizjoterapeutka wówczas ocenia, jak podczas oddychania poruszają się żebra i mostek oraz jak pracuje przepona.

  • Następnie badana jest palpacyjnie jama brzuszna oraz oceniane są mięśnie brzucha i aktywność kresy białej (miejsce styku mięśni prostych brzucha).
  • Ostatnim etapem jest badanie mięśni dna miednicy. Fizjoterapeutka wykonuje je na dwa sposoby – u kobiet: badając palpacyjnie okolice krocza albo przezpochwowo (per vaginum), u mężczyzn palpacyjnie. Może zostać również wykonana próba kaszolwa.

  • Podczas konsultacji fizjoterapeutka może wykonać u Państwa w celu potwierdzenia diagnozy, badanie ulrtasonograficzne. Diagnostyka ultrasonograficzna przez powłoki brzuszne jest niezbędna do oceny mięśni brzucha i kresy białej, oceny pojemności pęcherza, pracy mięśni dna miednicy.

  • W przypadku Pacjentek i Pacjentów zgłaszających się z problemem nietrzymania moczu, dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, fizjoterapeutka przeprowadzi analizę dzienniczka mikcji.

  • Warto na pierwszą wizytę konsultacyjną zabrać ze sobą aktualne badania ginekologiczne, urologiczne, proktologiczne lub chirurgiczne.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH