Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA PĘCHERZA NADREAKTYWNEGO (OBS, OAB)

Image

Zespół pęcherza nadreaktywnego, charakteryzuje się występowaniem dolegliwości ze strony układu moczowego takich jak częstomocz, parcia naglące, oddawanie moczu w nocy (nykturia) oraz nietrzymanie moczu. Objawów pęcherza nadreaktywnego nie można wytłumaczyć istnieniem chorób takich jak: zakażenia układu moczowego, choroby nowotworowe dróg moczowych oraz kamica.  OAB niewątpliwie wpływa negatywnie na jakość życia ograniczając aktywność fizyczną i seksualną, redukując kontakty towarzyskie i rodzinne, dając poczucie winy, utraty samokontroli, lęk, podnosząc koszty życia przymusem zakupów środków wchłaniających mocz.

Parcia naglące to sytuacje, w których chęć oddania moczu przez kobiety jest przymusem do znalezienia toalety w czasie krótszym, niż 15 minut. To schorzenie, które podporządkowuje pod dostępność toalety całe życie – a więc podróże, wyjścia na zakupy, imprezy towarzyskie itp. Może przerodzić się w nietrzymanie moczu z parcia – a więc popuszczanie w momencie odczucia parcia na pęcherz.

Pęcherz nadreaktywny, czy też nadaktywny, to potrzeba opróżnienia pęcherza częściej, niż co około 1,5 - 2 godziny, przy znikomej ilości moczu (mniej, niż 350 – 400 ml). Specyficznym objawem nadreaktywności pęcherza jest również uczucie niepełnego opróżnienia. Nadmierne napięcie niektórych mięśni dna miednicy, ich ból, ucisk na nerwy prowadzi do złego funkcjonowaniu systemu pęcherz – zwieracze, co w efekcie doprowadza do problemów z trzymaniem moczu

W fizjoterapii nietrzymania moczu  ważne jest zdiagnozowanie przyczyny poprzez dogłębny wywiad z Pacjentką i dokładne zbadanie dna miednicy, a następnie dobranie metody lub metod do stanu dna miednicy.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Leczenie pęcherza nadreaktywnego polega na stosowaniu różnych metod (behawioralnych i treningów pęcherza), skoncentrowanych na nauce prawidłowych odruchów mikcji oraz dążenia do przywrócenia odpowiedniego rytmu oddawania moczu (stałe pory mikcji w podobnych odstępach czasowych). Metody behawioralne mają na celu zwiększenie pojemności pęcherza za pomocą ćwiczeń, które polegają na stopniowym wydłużaniu przerw między kolejnymi fikcjami. Ważnym etapem jest włączenie w terapię elektromodulacji pęcherza aparatem PHENIX LIBERTY.

WAŻNA JEST RÓWNIEŻ MODYFIKACJA STYLU ŻYCIA PACJENTKI:

  • ograniczenie przyjmowania napojów zawierających kofeinę, alkohol, napojów gazowanych oraz zmniejszenie ilości płynów przyjmowanych przed nocnym spoczynkiem,
  • dbanie o higienę osobistą, 
  • unikanie infekcji, 
  • zaprzestanie palenia tytoniu, 
  • redukcja masy ciała oraz zapobieganie otyłości,
  • unikanie zaparć dzięki odpowiedniej diecie bogatej w warzywa, owoce, błonnik.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH