Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA PRZED I PO OPERACJACH GINEKOLOGICZNYCH

Image

Jest wiele chorób wymagających interwencji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej (np. histerektomia, usunięcie mięśniaków macicy, usunięcie ognisk endometriozy, zakładanie taśm TOT, TVT) . Operacje ginekologiczne u kobiet wykonuje się z użyciem toru wizyjnego i endoskopu (laparoskopia), przez dostęp do narządów płciowych, otwarcie powłok brzusznych (laparotomia) oraz przez nacięcie ścian pochwy (per vaginam).

Do tych sposobów leczenia operacyjnego dobiera są odpowiednie metody usprawniania, co wpływa na późniejszy okres rekonwalescencji i powrót do aktywności. Schemat organizacji procesu usprawniania w przypadku operacji uroginekologicznych dzieli się na fizjoterapię przed zabiegiem i na fizjoterapię po zabiegu tzw. ambulatoryjną, dostępną w REFEMA Clinic.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Mówiąc o fizjoterapii uroginekologicznej warto wziąć pod uwagę jej pozytywne aspekty jeszcze przed operacją. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające krążenie obwodowe, uczące ergonomii ciała, rozluźniające oraz oddechowe wspomagają organizm Pacjentki do szybszego i łatwiejszego powrotu jego funkcji po zabiegu.

Fizjoterapia przedoperacyjna jest kluczowa, jeśli chodzi o osiągnięcie pełnego sukcesu zabiegu. Nauka prawidłowego napięcia mięśni dna miednicy, która odbywa się na takiej wizycie jest później kluczowa w pierwszych chwilach po zbiegu, aby prawidłowo aktywować mięśnie i wzmocnić ich pracę.

Terapia po operacjach ginekologicznych, to cykl spotkań z fizjoterapeutką, na których Pacjentka uczy się poprawnego lokalizowania mięśni dna miednicy, prawidłowego napięcia ich oraz jak je aktywować podczas ruchu. Terapia obejmuje również naukę nawyków dnia codziennego, które wspomagają proces rehabilitacji. Ćwiczenia mogą być również wsparte przez zabiegi biofeedback oraz elektrostymulację.

Zapraszamy do REFEMA Clinic, a wspólnie ustalimy Twój plan terapii przed i po zabiegu uroginekologicznym! Wszystkie elementy fizjoterapii, jakie proponują nasze fizjoterapeutki, pozwolą Ci na szybszy powrót do aktywności oraz akceptację swojego ciała po zabiegu.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH