Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA W WYSIŁKOWYM NIETRZYMANIU MOCZU (WNTM)

Image

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNTM) dotyka niemal co 3-4 kobietę w wieku 40+ Najczęstszą przyczyną pojawienia się tego problemu są wielokrotne i skomplikowane porody (z użyciem np. kleszczy lub z głębokim nacięciem krocza), nadwaga oraz obniżenie napięcia mięśniowego związane z okresem przekwitania lub nieprawidłowości w układzie hormonalnym.

Niekontrolowane oddawanie moczu występuje z powodu zbyt szybkiego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Objaw się nasila podczas większego napięcia mięśni brzucha przy takich czynnościach jak śmiech, kichanie, kaszel, ale także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub aktywności sportowej i seksualnej. W sytuacji gdy dla kobiety jest to duży dyskomfort i utrudnia jej normalne, codzienne funkcjonowanie, z pomocą przychodzi fizjoterapia NTM, podczas której fizjoterapeutka uroginekologiczna łączy się kilka form terapii jednocześnie.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Pierwszym etapem terapii, gdy dolegliwość nie są zaawansowane, jest tzw. leczenie zachowawcze. Fizjoterapeutka włącza w proces terapii gimnastykę i zabiegi fizykalne przy zastosowaniu biofeedbacku i elektrostymulacji. Program terapii jest dobrany indywidualnie do potrzeb każdej Pacjentki.

TERAPIA W WNTM ZAWIERA ELEMENTY TAKIE JAK:

  1. Konsultację, czyli indywidualne spotkanie z fizjoterapeutką.
  2. Aktywne ćwiczenia – program ćwiczeń układa specjalistka podczas pierwszej wizyty i zawiera on miedzy innymi:
    - relaksację, ćwiczenia oddechowe,
    - nauka aktywacji mięśni dna miednicy w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej z wykorzystaniem wałków, piłek itp.,
    - nauka prawidłowego napięcia mięśni dna miednicy i przyjęcia prawidłowej pozycji podczas wykonywania codziennych czynności:
       wstawanie z krzesła, łóżka, podnoszenie ciężarów oraz kichanie,
    - wzmacnianie mięśni pośladkowych, pleców i brzucha.
  3. Biofeedback, elektrostymulacje.
  4. Edukację w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych wspomagających prawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
  5. Wizyty kontrolne w celu obserwacji postępów terapii.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy, są jedną z najskuteczniejszych metod leczenia i dają zadowalające wyniki!

Według badań Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego około 70% kobiet, które regularnie brały udział w aktywnym, codziennym treningu mięśni dna miednicy przez ponad 6 miesięcy odzyskały kontrolę nad trzymaniem moczu.

Dlatego, jeśli odczuwasz dyskomfort z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu, nie zwlekaj – ten problem sam nie minie. Zapraszamy na konsultację z fizjoterapeutką uroginekologiczną w REFEMA Clinic. Zadbamy wspólnie, o to co ważne! O Twoją kobiecość i komfort w codziennej aktywności!

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH