Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA W ZABURZONEJ STATYCE NARZĄDÓW MIEDNICY MNIEJSZEJ

Image

Obniżeniem narządu rodnego (descensusgenitalis) określa się zmianę ułożenia macicy i pochwy, czemu może również towarzyszyć obniżenie dolnych dróg moczowych, jelita cienkiego i odbytnicy.

Pacjentki odczuwają liczne objawy w zależności od postaci choroby, najczęściej są to:

  • ból podbrzuszu i dolnej części pleców,
    uczuciem wysuwania się narządu rodnego,
  • nietrzymanie moczu,
  • zatrzymanie moczu (przy całkowitym wypadnięciu macicy).

Do częstych zaburzeń w statyce narządów miednicy mniejszej należy również:

  • obniżenie pęcherza - pęcherzmoczowy jest u kobiet podtrzymywany przez przednią ścianę pochwy. Jeżeli ulegnie ona osłabieniu pęcherz moczowy może obniżyć się lub wypaść, obniżając się do pochwy. Schorzenie to, nazywane też cystocele, powoduje szereg dolegliwości, w tym wysiłkowe nietrzymanie moczu.
  • obniżenie macicy - wypadanie macicy (uterine prolapse) definiuje się jako obniżenie narządów rodnych. Powodem jest rozciągnięcie mięśni pochwy, miednicy i odbytu. Najczęściej pojawia się przede wszystkim po porodzie, ale dotyczy również kobiet w okresie menopauzy.
  • obniżenie odbytnicy (rectocele)uchyłek odbytniczo-pochwowy jest łagodnym schorzeniem polegającym na uwypukleniu się ściany odbytnicyw kierunku pochwy poprzez przegrodę odbytniczo-pochwową. Pacjentka ma doświadcza utrudnienia defekacji, bólu oraz krwawienia.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Podstawą fizjoterapii w zaburzeniach narządów rodnych są specjalistyczne ćwiczenia gimnastyczne, wzmacniające nie tylko dno miednicy, ale także poprawiające ogólną sprawność oraz postawę ciała Pacjentek.

Podczas terapii fizjoterapeutki wykorzystują zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej takie jak: elektrostymulacja (doodbytnicza, dopochwowa), Kinesiology Taping oraz biofeedback i terapię manualną.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH