Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA PRZED I PO OPERACJI PROSTATY

Image

Prostatektomia radykalna ( ademomektomia, lubTURP) , to zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie zajętej zmianami nowotworowymi prostaty. W związku ze zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi  u niektórych Pacjentów może pojawić się problem z trzymaniem moczu oraz zaburzenia erekcji. Dochodzić może również do zaburzenia pracy mięśni dna miednicy, które bezpośrednio biorą udział w kontynencji (zdolności dowolnego zatrzymywania stolca i moczu - może ulec zaburzeniu przez obrażenia lub porażenia mięśni zwieraczy). W takich przypadkach warto przygotować swoje dno miednicy już przed planowaną operacją.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Program fizjoterapii przedoperacyjnej tzw. prehabilitacja urologiczna ma na celu zoptymalizowanie pracy mięśni dna miednicy, poprawę lokalnego ukrwienia tkanek miękkich, poprawę krążenia, korekcję postawy, wzorca oddechowego oraz wykluczenie czynników behawioralnych takich jak np. zaparcia, które mogą wpływać na proces rehabilitacji po zabiegu.

Opracowany dla każdego mężczyzny indywidualny program ćwiczeń ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nietrzymaniem moczu, zmniejszenie jego nasilenia bezpośrednio po zabiegu i skrócenie czasu do pełnego odzyskania kontynencji.

Przygotowanie przed operacją z fizjoterapeutką obejmuje około  2-3 sesje terapeutyczne (rekomendujemy  6 tygodni przed zabiegiem ), podczas których pacjent uczy się lokalizować mięśnie dna miednicy, kolejno uczy się prawidłowo napinać, a także co bardzo ważne, często zapominane - rozluźniać.

Fizjoterapię pooperacyjną należy podzielić na 2 etapy: wczesną, która rozpoczyna się bezpośrednio po operacji jeszcze w szpitalu. Kolejny etap pacjent może rozpocząć się w REFEMA Clinic  już 4 tygodnie po zabiegu. Spotkania obejmować mogą od kilku do kilkunastu sesji i polegają na indywidualnym treningu funkcjonalnym mięśni dna miednicy w różnych pozycjach ( leżącej, siedzącej, stojącej, w ruchu ), mobilizacji blizn pooperacyjnych, terapii manualnej, ćwiczeniach reedukacji posturalnej oraz stabilizacji a także szeroko pojętej edukacja pacjenta.

Program taki  obejmuje także naukę prawidłowych nawyków dnia codziennego. Również w tym przypadku trening może być wsparty przez zabiegi biofeedback oraz elektrostymulację. Należy podkreślić, że im szybciej podjęta zostaje rehabilitacja po zabiegu, tym szybciej Pacjent odzyska kontrolę oraz poprawi się znacząco jego jakość życia.

Bardzo ważnym aspektem powodzenia treningu dna miednicy, a co za tym idzie sukcesu terapeutycznego jest prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń.

Aby uniknąć niepotrzebnej frustracji i rozczarowania warto zwrócić się bezpośrednio po pomoc do wykwalifikowanej, doświadczonej fizjoterapeutki dna miednicy, która dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych przeprowadzi najlepszy możliwy trening "szyty na miarę".

Jeśli masz zatem przed sobą zabieg usunięcia prostaty, zapraszamy do REFEMA Clinic na konsultację i terapię z fizjoterapeutką urologiczną.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH