TERAPIA DZIECI W MOCZENIU NOCNYM

Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, ale warto podkreślić, iż tylko 15-20% wszystkich przypadków moczenia mimowolnego, to moczenie, w którym istotną rolę odgrywają czynniki psychiczne. Występuje ono 7-10% chłopców pięciolatków oraz 3-5% dziewczynek, w tym samym wieku. W wieku 18 lat moczenie utrzymuje się u 2% chłopców, natomiast u dziewczyn wyjątkowo.
Do najczęstszych przyczyn pierwotnego moczenia nocnego zalicza się m.in.:
- nieprawidłowe nawyki (picie dużej ilości płynów przed snem, brak regularnych wypróżnień),
- opóźnioną naukę higieny
- przedłużone używanie pampersów
- zbyt głęboki sen lub problemy z wyburzeniem się ze snu
- zaburzenia emocjonalne
- częste zaparcia
- zaburzone czynności pęcherza
- choroby mogące powodować moczenie
- zmiany organiczne w drogach moczowych, takie jak kamica, zakażenia układu moczowego
- wady anatomiczne dróg moczowych
Bardzo często, przyczyny moczenia nocnego to kwestie fizjologiczne:
Moczenie nocne może również wystąpić na skutek emocjonalnych zdarzeń w życiu dziecka (narodziny rodzeństwa, rozpoczęcie przedszkola, zmiana miejsca zamieszkania do którego dziecko było przywiązane, hospitalizacja, rozstanie rodziców itp.)
Pierwotne izolowane moczenie nocne
Występuje, gdy dziecko moczy się tylko w nocy, a objawy utrzymują się od urodzenia i nie są oznaką żadnego stanu chorobowego. Granicą wiekową rozpoznania jest 5 rok życia, w którym to oddawanie moczu powinno już być doskonale kontrolowane przez organizm podczas snu.
Charakterystycznymi cechami są:
- obficie zmoczone łóżko
- nieprzerywanie snu pomimo mokrego łóżka
- prawidłowe oddawanie moczu w trakcie dnia
- prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych
- oraz niewystępowanie odchyleń w badaniu fizykalnym
- czy również częste występowanie moczenia nocnegow rodzinie.
TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC
W przypadku problemów dziecka z nietrzymaniem moczu, po rozpoznaniu zaburzeń mikcji, zalecamy pełną konsultację u naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej. Przeprowadzi ona dokładny wywiad i badanie fizykalne oraz badanie USG w obecności rodzica lub opiekuna. Celem diagnostyki wykonywanej przez fizjoterapeutkę jest między innymi rozróżnienie typu nietrzymania moczu, ustalenie jego przyczyny i stopnia zaawansowania, bowiem od tego będzie zależało dalsze postępowanie terapeutyczne.
Ponadto:
- Oprócz badania przedmiotowego będzie ważne również wykonanie przed pierwszą wizytą badań laboratoryjnych obejmujących m.in.: badanie ogólne moczu, posiew - bakteriologię. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym / pediatrą by skierował dziecko na takie badania.
- Leczenie nocnego nietrzymania moczu u dzieci opiera się gównie na treningach mikcji wraz z włączeniem cyklicznej terapii, czyli biologicznego sprzężenia zwrotnego – biofeedbacku. Polega on na nauce ćwiczeń relaksacyjnych mięśni dna miednicy przy użyciu specjalnych programów terapeutycznych odpowiednich dla dzieci aparatem Phenix Liberty. W trakcie tej terapii dziecko uczy się i trenuje jak świadomie kontrolować swoje mięśnie dna miednicy, powodując ich skurcze i relaksację. Pełny proces terapeutyczny często kończy się powodzeniem i zniwelowaniem niepokojących objawów.
- Leczenie nocnego moczenia wymaga sporej cierpliwości od rodziców, a jego wyniki mogą być widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy.
We wstępnej fazie terapii dodatkowo fizjoterapeutka zaleca zmianę trybu życia i diety dziecka:
- dziecko powinno rozpoczynać noc z pustym pęcherzem,
- należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dziecko nie piło przed snem,
- nie powinno się używać pampersów u dzieci powyżej 3-go roku życia, ponieważ osłabiają one motywację dziecka do wstawania w nocy w celu oddania moczu.
Zapoznaj się z naszą ulotką: Fizjoterapia uroginekologiczna dzieci .pdf

