Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU U DZIECI

Image

Nietrzymanie moczu u dzieci stanowi częsty problem w okresie ich rozwoju, który dotyczy ok. 300 tysięcy dzieci w wieku 5-14 lat.  Nietrzymanie moczu  może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzieje się tak poprzez dojrzewanie układu nerwowego oraz sprawność motoryczną u dzieci. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Postępowanie diagnostyczne jest różne w zależności od wieku dziecka i przyczyn zaburzeń.

KILKA SŁÓW O FIZJOLOGII:

Zdolności utrzymywania i oddawania moczu rozwijają się wraz z rozwojem dziecka:

  • u niemowląt mikcja polega na  automatycznym prostym odruchu z rdzenia kręgowego.
  • około 1-2 roku życia dziecko zaczyna  odczuwać chęć oddania moczu, jednak nie do końca świadomie potrafi nad nią panować.
  • w wieku 3 lat dziecko już świadomie wpływa na utrzymywania moczu, dzięki czemu może opróżniać pęcherz w czasie i miejscu do tego przeznaczonym
  • czterolatek potrafi świadomie i na polecenie opróżniać pęcherz.
  • 5 – 6 – latek kontroluje już mikcje przy różnym stopniu wypełnienia pęcherza. 

Nietrzymanie moczu po ukończeniu 5-6 roku życia powinno wzbudzić czujność u rodziców, gdyż może to być objaw choroby lub problemów emocjonalnych  dziecka.

Nietrzymanie moczu u dzieci objawia się stałym, niekontrolowanym wyciekiem moczu, którego przyczyną są anatomiczne wady układu moczowego, bądź schorzenia układu nerwowego.

  • Nietrzymanie moczu u dziecipodzielić można na wysiłkowe oraz naglące tzw. parć naglących.
  • W przypadku moczenia naglącego, dziecko odczuwa nagłe parcie na pęcherz i często próbuje zapobiec oddaniu moczu, na przykład krzyżując nogi.

Moczenie wysiłkowe z kolei nie wywołuje takiego odczucia, dziecko może nawet tego nie zauważyć. Charakterystyczne jest w tym przypadku popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego oraz zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, głównie podczas kichania czy kaszlu, intensywnego śmiechu.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

W przypadku problemów dziecka z nietrzymaniem moczu, po rozpoznaniu zaburzeń mikcji, zalecamy pełną konsultację u naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej. Przeprowadzi ona dokładny wywiad i badanie fizykalne oraz badanie USG w obecności rodzica lub opiekuna. Celem diagnostyki wykonywanej przez fizjoterapeutkę jest między innymi rozróżnienie typu nietrzymania moczu, ustalenie jego przyczyny i stopnia zaawansowania, bowiem od tego będzie zależało dalsze postępowanie terapeutyczne.

Ponadto:

  • Oprócz badania przedmiotowego będzie ważne również wykonanie przed pierwszą wizytą badań laboratoryjnych obejmujących m.in.: badanie ogólne moczu, posiew - bakteriologię. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym / pediatrą by skierował dziecko na takie badania.
  • Leczenie zaburzeń oddawania moczu u dzieci opiera się gównie na treningach mikcji wraz z włączeniem cyklicznej terapii, czyli biologicznego sprzężenia zwrotnego – biofeedbacku. Polega on na nauce ćwiczeń relaksacyjnych mięśni dna miednicy przy użyciu specjalnych programów terapeutycznych odpowiednich dla dzieci aparatem Phenix Liberty. W trakcie tej terapii dziecko uczy się i trenuje jak świadomie kontrolować swoje mięśnie dna miednicy, powodując ich skurcze i relaksację. Pełny proces terapeutyczny często kończy się powodzeniem i zniwelowaniem niepokojących objawów.

Zapoznaj się z naszą ulotką: Fizjoterapia uroginekologiczna dzieci .pdf
Image
Image

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH