TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU U DZIECI

Nietrzymanie moczu u dzieci stanowi częsty problem w okresie ich rozwoju, który dotyczy ok. 300 tysięcy dzieci w wieku 5-14 lat. Nietrzymanie moczu może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzieje się tak poprzez dojrzewanie układu nerwowego oraz sprawność motoryczną u dzieci. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Postępowanie diagnostyczne jest różne w zależności od wieku dziecka i przyczyn zaburzeń.
KILKA SŁÓW O FIZJOLOGII:
Zdolności utrzymywania i oddawania moczu rozwijają się wraz z rozwojem dziecka:
- u niemowląt mikcja polega na automatycznym prostym odruchu z rdzenia kręgowego.
- około 1-2 roku życia dziecko zaczyna odczuwać chęć oddania moczu, jednak nie do końca świadomie potrafi nad nią panować.
- w wieku 3 lat dziecko już świadomie wpływa na utrzymywania moczu, dzięki czemu może opróżniać pęcherz w czasie i miejscu do tego przeznaczonym
- czterolatek potrafi świadomie i na polecenie opróżniać pęcherz.
- 5 – 6 – latek kontroluje już mikcje przy różnym stopniu wypełnienia pęcherza.
Nietrzymanie moczu po ukończeniu 5-6 roku życia powinno wzbudzić czujność u rodziców, gdyż może to być objaw choroby lub problemów emocjonalnych dziecka.
Nietrzymanie moczu u dzieci objawia się stałym, niekontrolowanym wyciekiem moczu, którego przyczyną są anatomiczne wady układu moczowego, bądź schorzenia układu nerwowego.
- Nietrzymanie moczu u dziecipodzielić można na wysiłkowe oraz naglące tzw. parć naglących.
- W przypadku moczenia naglącego, dziecko odczuwa nagłe parcie na pęcherz i często próbuje zapobiec oddaniu moczu, na przykład krzyżując nogi.
Moczenie wysiłkowe z kolei nie wywołuje takiego odczucia, dziecko może nawet tego nie zauważyć. Charakterystyczne jest w tym przypadku popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego oraz zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, głównie podczas kichania czy kaszlu, intensywnego śmiechu.
TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC
W przypadku problemów dziecka z nietrzymaniem moczu, po rozpoznaniu zaburzeń mikcji, zalecamy pełną konsultację u naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej. Przeprowadzi ona dokładny wywiad i badanie fizykalne oraz badanie USG w obecności rodzica lub opiekuna. Celem diagnostyki wykonywanej przez fizjoterapeutkę jest między innymi rozróżnienie typu nietrzymania moczu, ustalenie jego przyczyny i stopnia zaawansowania, bowiem od tego będzie zależało dalsze postępowanie terapeutyczne.
Ponadto:
- Oprócz badania przedmiotowego będzie ważne również wykonanie przed pierwszą wizytą badań laboratoryjnych obejmujących m.in.: badanie ogólne moczu, posiew - bakteriologię. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym / pediatrą by skierował dziecko na takie badania.
- Leczenie zaburzeń oddawania moczu u dzieci opiera się gównie na treningach mikcji wraz z włączeniem cyklicznej terapii, czyli biologicznego sprzężenia zwrotnego – biofeedbacku. Polega on na nauce ćwiczeń relaksacyjnych mięśni dna miednicy przy użyciu specjalnych programów terapeutycznych odpowiednich dla dzieci aparatem Phenix Liberty. W trakcie tej terapii dziecko uczy się i trenuje jak świadomie kontrolować swoje mięśnie dna miednicy, powodując ich skurcze i relaksację. Pełny proces terapeutyczny często kończy się powodzeniem i zniwelowaniem niepokojących objawów.
Zapoznaj się z naszą ulotką: Fizjoterapia uroginekologiczna dzieci .pdf

