Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

FIZJOTERAPIA PO PORODZIE - REEDUKACJA POPORODOWA

Image

Połóg to czas szczególnej regeneracji i odnowy ciała po ciąży i porodzie. Warto wtedy skupić się nie tylko na nowonarodzonym dziecku, ale także na sobie!

W ciele kobiety po porodzie zachodzi wiele zmian, które przybliżają organizm do powrotu do stanu sprzed ciąży. Ze względu na wysoki poziom relaksyn, czyli hormonów wpływających na rozluźnienie więzadeł i mięśni szczególnie brzucha i mięśni dna miednicy, ciało kobiety jest bardziej plastyczne i podatne na modelowanie. Dlatego te właściwości warto wykorzystać i wdrożyć odpowiednie działania fizjoterapeutyczne w celu eliminacji nieprawidłowości okresu okołoporodowego.

Fizjoterapia połogowa w REFEMA Clinic obejmuje głównie diagnostykę, terapię i profilaktykę dolegliwości związanych z tym okresem. W zależności od potrzeb, fizjoterapeutki dobierają odpowiednią terapię.

Na taką wizytę najlepiej jest udać się 6 tygodni po porodzie siłami natury i 4 tygodnie po cięciu cesarskim

Dolegliwości z jakimi zgłaszają się kobiety po porodzie dotyczą głównie:
  • bólów kręgosłupa,
  • rozejścia mięśni prostych brzucha,
  • dyskomfortu z powodu blizny po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza,
  • nietrzymania moczu,
  • obniżenia narządów,
  • bólu podczas podejmowania próby współżycia.

TERAPIA JAKĄ PROPONUJEMY W REFEMA CLINIC

Terapia jest poprzedzona pierwszą wizytą, na której fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, bada Pacjentkę, ocenia postawę ciała, testami funkcjonalnymi bada pracę ciała, sprawdza funkcję mięśni brzucha, rozejście mięśni prostych oraz funkcje mięśni dna miednicy. Dzięki odpowiedniemu wywiadowi i badaniu jest w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia dla Pacjentki, adekwatne do jej stanu i celów.

Terapia koncentruje się na ćwiczeniach oddechowych i funkcjonalnych. Głównie wykorzystywane jest obciążenie własnego ciała Pacjentki. Używane są m.in: piłki duże i małe, poduszki sensoryczne, taśmy i małe ciężarki itp.

W okresie ciąży w związku z rosnącą macicą, powłoki brzuszne ulegają zmianom. Mięśnie proste brzucha w sposób fizjologiczny oddalają się od siebie i wydłużają, co pozwala dać miejsce rozwijającemu się dziecku w łonie mamy. Oddalanie się mięśni prostych brzucha od siebie jest procesem naturalnym w przebiegu ciąży. Po porodzie fizjologicznie powinny powrócić do swojego stanu sprzed ciąży. Jednakże jest więc czynników mogących zaburzyć proces obkurczania się mięśni, kresy i powrotu ich do stanu z okresu przed porodem.

W przypadkach zaburzenia w obrębie brzucha pomocna staje się fizjoterapia, która opiera się na:

  • palpacyjnej ocenie stopnia zaburzenia pracy powłok brzusznych,
  • wykorzystaniu USG, dzięki czemu w ekranie aparatury uzyskamy obraz pracy poszczególnych mięśni w obrębie powłok brzucha oraz szerokość kresy białej oraz kres półksiężycowatych i ewentualnych ich uszkodzeń,
  • ocenie postawy ciała Pacjentki , bowiem wpływ na funkcjonowanie i wygląd ściany brzucha ma cały organizm (przykurcze, zmniejszone ruchomości, ograniczenia, urazy wcześniejsze),
  • na wykonaniu testów funkcjonalnych – które pozwolą pokazać nam stopień i jakość pracy mięśni,
  • podjęciu terapii dostosowanej do potrzeby pacjentki (terapia manualna, tejping),
  • wdrożeniu ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń hipopresyjnych,
  • zadaniach domowych dla Pacjentki,
  • edukacji Pacjentki w codziennych czynnościach, które wspomogą proces terapii.
Poprzez wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki poporodowej i pracy z blizną fizjoterapeutka minimalizuje i zapobiega dolegliwościom, które mogą pojawiać się po porodzie przez cesarskie cięcie.

Praca z blizną poprzez techniki manualne, metody wspomagające jak kinesiotaping, bańki, wałek wieloigłowy oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia powodują lepszą regenerację, przywracają ruchomość i elastyczność blizny oraz okolicznych tkanek. W terapii fizjoterapeutka dąży do jak najlepszej elastyczności i ruchomości, tak aby blizna stała się funkcjonalną i integralną częścią ciała.

Poprawna profilaktyka poporodowa stanowi ochronę rany i zapewnia jej prawidłową pielęgnację, tworzy również odpowiednie warunki do formowania się blizny i regeneracji całego ciała po okresie ciąży i po operacji.
Zarówno ciąża jak i poród znacząco wpływają na kondycję i sprawność mięśni dna miednicy. W okresie poporodowym kluczowe jest, aby jak najszybciej przywrócić ich prawidłową funkcję – nie zawsze oznacza to wzmacnianie (czasem mięśnie wymagają rozluźnienia).

Z mięśniami dna miednicy praca jest prowadzona przez techniki manualne, biofeedback EMG, elektrostymulację oraz ćwiczenia ogólnoruchowe gdzie dno miednicy aktywuje się pośrednio.

WSPIERAMY KOBIETY MĘŻCZYZN DZIECI W SPRAWACH INTYMNYCH